Чому усиновлення?

30.09.2021

Чому усиновлення – найкраща форма влаштування дитини в сім’ю? Взяти дитину з дитячого будинку в свою сім’ю можна на різних умовах, для цього в Україні існує кілька форм влаштування дітей.

Пріоритетною з них є усиновлення, і давайте розберемося, чому.

Усиновлення (удочеріння) в нашій країні в пріоритеті – це значить, що така форма вважається кращою для самої дитини, тому що для повноцінного розвитку особистості немає нічого кращого, ніж справжня любляча сім’я. І усиновлення дає таку можливість: в цьому випадку прийомна дитина набуває всіх прав рідного, а його нові батьки несуть за нього повну відповідальність, в той час як інші форми влаштування дітей в сім’ї (опіка, прийомна сім’я та інші) в тій чи іншій мірі ділять відповідальність за дитину між прийомними батьками та державою (в особі органу опіки).

З точки зору українського законодавства, усиновителі повинні прийняти дитину як свою власну і повністю замінити йому батьків. Для батьків це найвища форма відповідальності за дитину, його здоров’я, розвиток, виховання і освіту. Не існує «пробного» усиновлення або усиновлення «на час» – такої практики, коли усиновителі «експериментують», намагаючись підібрати собі дитину, а діти переходять з родини в родину.

Усиновлення – це такий же відповідальний крок, як і рішення народити дитину, він робиться раз і назавжди. Іноді усиновлення передують інші форми влаштування: наприклад, ви захотіли спочатку стати опікуном дитини, а потім, через якийсь час, оформити усиновлення.

Іноді батьки вибирають форми опікунства або прийомної сім’ї з фінансових міркувань: матеріальна допомога від держави з появою нового члена сім’ї зайвою не буває. Але мало хто знає, що на усиновлену дитину надаються інші заходи соціальної підтримки, пільги і виплати сім’ям з дітьми, в тому числі якщо сім’я з усиновленням дитини стає багатодітною. Форма усиновлення вберігає молоду сім’ю і від іншої небезпеки: часто трапляється, що кровні батьки дитини через деякий час вирішують відновити свої права і повернути його назад. Якщо ви в цей час маєте статус опікуна або прийомних батьків, то ви з цим нічого вдіяти не зможете. Але якщо ви усиновитель, то дитина залишиться з вами. Більш того, в наших силах змінити місце і дату народження дитини, його ім’я, дати йому сімейну прізвище та по батькові нового тата. Усиновити годі й кожну дитину: для цього він повинен мати статус сироти або дитини, що залишився без піклування батьків, а це значить, що його кревні батьки померли, або позбавлені батьківських прав, або дали згоду на усиновлення дитини, або невідомі. І усиновлювачем, в свою чергу, може стати не кожен. Вимог до майбутних батьків досить багато, але більшість з них можна звести до одного знаменника: це люблячі батькі, яки повинні забезпечити прийомну дитину можливістю повноцінного фізичного, психічного, духовного і морального розвитку. Потенційних батьків іноді лякає висока ступінь відповідальності в цій формі влаштування. І це добре, тому що згодитись на усиновлення можна тільки залишивши всі сумніви позаду. Майбутні батьки повинні розуміти, що проблеми з прийомною дитиною – це точно такі ж проблеми, які бувають і з кровними дітьми, і при бажанні їх завжди можна вирішити. У той день, коли ви всиновили дитину, він назавжди стає частиною вашої родини і прирівнюється до родича першого ступеня. Скасування усиновлення – це рідкісна процедура, яка проводиться в найважчих і крайніх випадках, і для дитини вона зазвичай стає справжньою катастрофою. Коли ситуація стосується усиновлення, нічого не можна робити «наполовину». Замість того щоб залишати собі «відхідні шляхи» для втечі, краще гарненько все обдумати, усвідомити ступінь відповідальності і вчинити мудро. Адже саме так поводяться справжні батьки

Служба у справах дітей