Реформа деінстуціалізації та сімейні форми виховання дітей

30.04.2021

В Україні реалізується реформа системи інституційного догляду та виховання дітей. Вона має на меті зміну системи функціонування інтернатних закладів на систему, що забезпечує догляд і виховання дитини в сімейному або наближеному до сімейного середовищі. Це стосується забезпечення виховання, освіти, розвитку, захисту прав та інтересів в першу чергу дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.

СІМЕЙНІ ФОРМИ ВИХОВАННЯ:

Патронатна сім’я — це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини і сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною і її батьками або іншими представниками складних життєвих обставин. Патронат встановлюється на три місяці, за необхідності пролонгується максимум до півроку.

Усиновлення є пріоритетною формою сімейного влаштування дітей. Це означає прийняття усиновлювачем дитини на правах сина або доньки, що реалізується після відповідного рішення суду.

Встановлення опіки чи піклування — це влаштування дітей у сім’ї осіб, які переважно перебувають з ними у родинних відносинах. Опіка встановлюється над дітьми віком до 14 років, а піклування – від 14 до 18 років. При цьому, така сімейна форма виховання розповсюджується на дітей однієї родинної групи.

Прийомна сім’я — це подружжя або окрема особа, яка бере на виховання і спільне проживання від 1 до 4 дітей і за плату на власну житлову площу за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов.

Дитячий будинок сімейного типу — це також може бути подружжя або окрема особа, але бере вона на виховання від 5 до 10 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, при цьому разом з рідними їх може бути максимум 10. Для цього батькам-вихователям надається житлове приміщення, розраховане на кількість мешканців і обладнане усім необхідним: меблями, побутовою технікою, іншими предметами тривалого вжитку тощо.

Більш детально про кожну з сімейних форм виховання, умови їх створення, роль служби у справах дітей і органів опіки та піклування, матеріальне забезпечення тощо будемо розповідати надалі на нашому сайті та на офіційній сторінці Шевченківської районної ради у фейсбук.