Кожній дитині — родину: як створити прийомну сім’ю

30.04.2021

Родина — найкраще і природне середовище для формування особистості. Однак діти не завжди мають можливість виховуватись у сім’ї біологічних батьків. Мова йде про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Про них турбується держава, забезпечуючи існування та розвиток сімейних форм виховання.

Так, здійснювати догляд та виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, може подружжя або особа, яка не перебуває у шлюбі. Якщо до сім’ї влаштовують 1-4 дітей, сім’я отримує статус прийомної. При цьому, прийомні батьки беруть за плату прийомних дітей у власне житло за умови його належного стану, відповідності площі, наявності необхідних меблів, побутової техніки, інших предметів тривалого вжитку тощо.

Умови створення та існування

Служба у справах дітей допомагає потенційним прийомним батькам підібрати дітей та налагодити контакт із ними. Батьки ж, своєю чергою, мають пройти курс навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, ще до їх влаштування.

Надалі вони періодично проходять навчання з метою підвищення свого виховного потенціалу, а служба у справах дітей здійснює контроль за умовами утримання, виховання та навчання прийомних дітей. Органи опіки і піклування забезпечують збереження житла та майна дітей і здійснюють контроль за його використанням.

Діти перебувають у прийомній сім’ї до досягнення 18-річного  віку, а в разі продовження навчання за денною формою — до 23 років або до закінчення закладів освіти.

Матеріальне забезпечення

За прийомними дітьми зберігаються пільги та державні гарантії, аліменти, пенсія, інші види державної допомоги, встановлені законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Також їх щороку направляють до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, а тих, хто потребує санаторно-курортного лікування, забезпечують путівками.

З державного бюджету здійснюється: 

  • виплата державної соціальної допомоги  на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у прийомних сім’ях;
  • грошове забезпечення прийомним батькам;
  • сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за прийомних батьків.

Тож держава в цілому й виконавчі органи зокрема зі свого боку роблять усе можливе, аби кожна дитина мала гідні умови для розвитку й особистого становлення. Служба у справах дітей Шевченківської районної ради звертається до громадян з проханням не бути байдужими та долучитися до цієї справи. Дізнатися всі деталі щодо створення прийомної родини можна за телефоном: 63-11-08, 63-36-97.