Відповіді на актуальні запитання щодо монетизації пільг на оплату житлово-комунальних послуг

18.08.2020
  1. Яким будуть суми виплат пільг для пільговиків?

З 1 жовтня 2019 року запроваджено новий механізм виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг. При цьому порядок призначення пільг залишається незмінним.

Розмір пільг щомісячно розраховує орган соціального захисту населення.

Пільги на оплату житлово-комунальних послуг й надалі призначатимуться виходячи з розміру пільгової знижки, встановленої законом, в межах затверджених цін (тарифів) та соціальних нормативів.

Монетизація пільг не вплине на розмір передбачених законом соціальних гарантій, а дозволить заощаджувати кошти на економному споживанні житлово-комунальних послуг.

Якщо домогосподарство спожило менше ресурсів, ніж передбачено в нормативі – заощаджені кошти пільговики зможуть залишити собі.

 

  1. Як здійснювати оплату комунальних послуг пільговикам за новим механізмом?

Держава виплачує кошти за пільги кожній людині окремо – видає готівкою або переказує на рахунок Ощадбанку.

Видача у готівковій формі можлива лише за умови, якщо пільговик написав  відповідну заяву до органу соціального захисту до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити.  Виплата пільг здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня)  протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.

Пільговики, які отримали готівку, сплачують за спожиті комунальні послуги повну суму платіжних квитанцій.

Ті пільговики, які не писали заяву на отримання пільги готівкою – мають справу з безготівковим розрахунком. Тобто, пільги будуть призначені управліннями соціального захисту населення без звернень пільговиків, а перерахування коштів за надані пільги на оплату житлово-комунальних послуг буде щомісячно (до 18 числа наступного місяця) проводитися АТ “Ощадбанком” на рахунок підприємств-надавачів комунальних послуг у встановленій законодавством послідовності.

Якщо сума пільги достатня, то сплата всіх послуг здійснюється на 100%. Залишок коштів пільги буде перераховано на наступний місяць.

Якщо суми пільги недостатньо, то сплачено буде лише за ті послуги, на які вистачить коштів. А послуги, за які потрібно буде доплатити – «Ощадбанк» надішле пільговику смс-повідомлення (з розміром доплати за кожним видом послуги).

 

  1. У якій послідовності Ощадбанк буде перераховувати кошти за надані пільги на оплату житлово-комунальних послуг на рахунки надавачів послуг?

У межах загальної суми пільг, визначена така послідовність перерахування пільги:

постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення;

постачання гарячої води;

централізоване водопостачання;

централізоване водовідведення;

постачання та розподіл електричної енергії;

постачання та розподіл природного газу;

поводження з побутовими відходами;

послуги з управління багатоквартирним будинком;

внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.

Пільговик може визначити іншу послідовність перерахування коштів за послуги (витрати) шляхом подання відповідної заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

 

  1. Як дізнатися про суму пільги у разі відсутності мобільного телефону?

Ви можете надати органу соціального захисту населення контактний номер телефону будь-якої особи, яка не є пільговиком і яка потім повідомить Вас про смс-повідомлення Ощадбанку.

Ви також можете самостійно проводити розрахунки або зайти у свій особистий кабінет на сайті «Ощадбанку», де відображається рух коштів за вашим обліковим записом.

 

  1. Як можна самостійно здійснювати розрахунки?

Ви можете отримати в органі соціального захисту населення розрахунок розміру пільг. Якщо тарифи на ЖКП не змінюються, то щомісячний розмір пільги протягом опалювального (неопалювального періоду) будуть однаковими.

Тобто, знаючи розмір своєї пільги і пріоритетний принцип оплати «Ощадбанк», Ви можете самостійно вирахувати скільки і якій організації надавачу житлово-комунальних послуг маєте заплатити.

 

  1. Чи можна у разі смерті пільговика виплатити кошти за останній місяць життя безготівково?

 Не можна. Перехід з готівкової форми надання пільг на безготівкову здійснюється лише за заявою пільговика.

 

  1. Яким чином можна отримати заощаджені кошти?

Це залежить від того у якій формі ви отримуєте виплату пільги: у готівковій чи безготівковій формі.

Якщо у готівковій – після повного розрахунку з надавачами послуг ви можете залишити зекономлену готівку собі.

Якщо у безготівковій – після закінчення опалювального сезону залишки коштів на рахунку для виплати пільг відображені на облікових записах пільговиків, які утворилися станом на 1 червня, виплачуються пільговикам АТ «Ощадбанк», шляхом перерахування таких коштів на поточні рахунки зазначених осіб, відкриті в АТ «Ощадбанк», про що банк інформує пільговика надіславши смс-повідомлення.

 

  1. На що потрібно звернути увагу пільговику?

 Пільговики повинні щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої на підприємства-надавачі послуг або виплаченої готівкою.

Пільговик має повідомляти управлінню соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на надання пільг (у разі зміни складу сім’ї, адреси місця реєстрації, заміни приладів обліку на послугу, від’єднання від послуги тощо.