Соціальні стандарти при наданні пільг на оплату житлово-комунальних послуг

03.07.2019

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 „Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування” (зі змінами) з 01.05.2019 року затверджено наступні соціальні норми житла (для оплати користування житлом, централізованого та індивідуального опалення) та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами (централізоване постачання холодної і гарячої води, централізоване водовідведення, електропостачання, газопостачання, вивезення побутових відходів) для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг.

Соціальна норма площі житла для надання пільг становить: 21 кв.м. площі на одну особу та додатково 10,5 кв.м. на сім’ю, а для сімей ветеранів війни, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13, 14 і 15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”), у разі використання газу для опалення житла – 42 кв.м. опалюваної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв.м. на сім’ю.

Постановою передбачено застосування регіональних коригуючих коефіцієнтів до соціальних нормативів користування послугами газопостачання та електропостачання для індивідуального опалення. Так, для розрахунку розміру витрат електричної енергії, природного газу та інших видів палива на потреби опалення в Полтавській області застосовуються коригуючі коефіцієнти:

• для 1-2- поверхових будівель – 1,073;
  • для будівель на 3 і більше поверхів – 0,783.

Норма споживання природного газу в опалювальний період на 1 кв.м. соціальної норми житла для індивідуальних житлових будинків – 4,0 куб.м. Норма споживання електричної енергії для індивідуального опалення – 30 кВт. на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період * на коригуючий коефіцієнт.

Для користування послугами з газопостачання:

–   за наявності газової плити та центрального гарячого водопостачання – 3,3 куб. метра на одну особу на місяць;

–   за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового нагрівача – 5,4 куб. метра на одну особу на місяць;
–   за наявності газової плити та газового водонагрівача – 10,5 куб. метра на одну особу на місяць.

У разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання), житлові будинки яких обладнані будинковими та\або квартирними приладами обліку,- 0,0383 Гкал на 1 кв.метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період. Для розрахунку розміру витрат теплової енергії на потреби централізованого опалення застосовуються наступні коригуючі коефіцієнти:

• для 1-4- поверхових будівель – 0,626;
  • для будівель на 5 і більше поверхів – 0,422.

Постановою встановлені єдині для всієї України соціальні нормативи споживання холодної і гарячої води, водовідведення, вивезення побутових відходів.

Норма споживання холодної води за наявності центрального постачання гарячої води становлять – 2,0 куб.м. на 1 особу. Нормативи споживання холодної води за відсутності централізованого постачання гарячої води та водовідведення – 3,6 куб.м. на 1 особу.

Норма споживання гарячої води – 1,6 куб.м. на 1 особу.

Оскільки нарахування плати за централізоване постачання холодної і гарячої води у разі відсутності лічильників буде здійснюватися за нормами, затвердженими органами місцевого самоврядування, а пільги надаватимуться на соціальний норматив, Постановою передбачено, що нарахування плати за користування відповідними послугами для осіб з інвалідністю внаслідок війни у разі відсутності лічильників буде здійснюватися згідно з соціальними нормативами, встановленими Постановою.

Постановою запроваджено норми користування послугами з електропостачання в житлових приміщеннях (будинках):

• у житлових будинках не обладнаних стаціонарними електроплитами за наявності центрального постачання гарячої води 70 кВт.г. на місяць на одну особу і додатково 30 кВт.г. на кожного іншого члена сім’ї, але не більш як 190 кВт.г. на місяць;
  • у житлових будинках не обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів – 100 кВт.г. на місяць на одну особу і додатково 30 кВт.г. на кожного іншого члена сім’ї, але не більш як 220 кВт.г. на місяць;
  • у житлових будинках обладнаних стаціонарними електроплитами за наявності центрального постачання гарячої води 110 кВт.г. на місяць на одну особу і додатково 30 кВт.г. на кожного іншого члена сім’ї, але не більш як 230 кВт.г. на місяць;
  • житлових будинках обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів – 130 кВт.г. на місяць на одну особу і додатково 30 кВт.г. на кожного іншого члена сім’ї, але не більш як 250 кВт.г. на місяць;
  • у селах і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла, – 30 кВт.г. на місяць на одну особу (сільський педагог на пенсії, сільський працівник бібліотеки на пенсії, сільський медик на пенсії, працівник культури на пенсії).